2017-04-19

następny poprzedni

Jak uratować sfilcowany sweter?

Jak uratować sfilcowany sweter?

Ulubiony sweter uległ zniszczeniu w praniu? Niezależnie czy to sweter damski czy sweter męski niejednokrotnie przypomina ubranko dla lalek i wydaje się, że jego jedynym przeznaczeniem będzie kosz na śmieci? Zanim go wyrzucisz, wypróbuj kilka domowych sposobów. Być może twój albo twojego partnera sfilcowany sweter można jeszcze uratować!

 

Sweter męski - dbamy o sweter

Wskazane pranie ręczne

 

W każdej szafie znajduje się ulubiony sweter: mięciutki, ciepły, świetnie pasujący do ulubionych jeansów Wrangler czy eleganckiej spódniczki. By na długi czas zachował ładny kształt i wygląd, warto pamiętać o odpowiednich warunkach prania. Ubrania z wełny najlepiej prać ręcznie, z wykorzystaniem delikatnych płatków lub płynów do tego rodzaju tkanin. Nie wolno ich wirować ani zbyt mocno wyciskać. Źle służą im także gwałtowne zmiany temperatur: podczas prania najlepiej zastosować chłodną lub letnią wodę.

 

 

Swetry suszymy na płasko


 

Przy suszeniu powinno się unikać wieszania, lepiej sprawdzi się rozłożenie sweterka na płaskiej powierzchni, na przykład na nakrytej ręcznikiem suszarce do bielizny.

 

 

A co zrobić, jeśli podczas prania sweter skurczył się i sfilcował? Istnieje szansa, że można go uratować, ale tylko pod warunkiem, że włókna tkaniny ostatecznie nie utraciły elastyczności. Jednym z popularnych sposobów na przywracanie sfilcowanym ubraniom odpowiedniego kształtu jest prasowanie z wykorzystaniem pary wodnej. Sweter należy odwrócić na lewą stronę, a podczas prasowania co jakiś czas delikatnie naciągać.

 

 

Innym sposobem na walkę z efektem sfilcowania jest zamrażanie tkaniny. Sweterek trzeba zamoczyć, delikatnie pozbyć się nadmiaru wody, poskładać, zawinąć w folię aluminiową i wsunąć do zamrażalnika na kilka godzin. Po upływie tego czasu, sweter należy rozmrażać, od czasu do czasu delikatnie go naciągając. Można także zdecydować się na akcję ratunkową z wykorzystaniem mleka. Najpierw trzeba przez pół godziny moczyć sweterek w wodzie z dodatkiem szamponu dla niemowląt. Następnie na kolejne trzy umieścić go w mieszance przygotowanej z wody i mleka (w proporcji pół szklanki mleka na litr wody), wypłukać w czystej wodzie, delikatnie odcisnąć i wysuszyć na płaskiej powierzchni. Nie zaszkodzi od czasu do czasu lekko naciągać tkaniny, by wróciła do dawnego kształtu. 

 

Brak komentarzy.

Komentuj:

Token
 

NEWSLETTER