2017-05-01

następny poprzedni

Swetr czy sweter? Oto jest pytanie...

Swetr czy sweter? Oto jest pytanie...

Strona Rady Języka Polskiego - komputer.

Kiedy nastają chłodniejsze dni, to odruchowo sięgamy do szafy i wyjmujemy nasz ulubiony... no właśnie – swetr czy sweter? Dzisiaj raz na zawsze rozstrzygniemy ten językowo-odzieżowy dylemat.

 

Pochodzenie swetra

 

Zacznijmy od pochodzenia tego słowa. Sweter przywędrował do naszego języka z angielskiego. Przystosowaliśmy po prostu słowo sweater, które stało się naszym swojskim swetrem. Pochodzi ono od czasownika sweat, czyli pocić się i pierwotnie oznaczało człowieka, który się poci. Dopiero później zaczęto używać go na określenie części ubrania wchłaniającej pot lub sprawiającej, że zakładająca ją osoba, będzie się pociła. Jeżeli chodzi o odmianę, to Rada Języka Polskiego jest jednoznaczna, zawsze mówimy sweter. Więc jeśli szukamy czegoś ciepłego na zimę, to wiemy już, że będzie to na przykład sweter Lee a nie swetr Wrangler.

 

Skąd to zamieszanie?

 

Używane przez wiele osób (a szczególnie przez nasze babcie) słowo swetr powstało najprawdopodobniej na zasadzie podobieństwa z takimi słowami jak metr albo wiatr. Wszak mówimy wiatru i metra, tak samo jak swetra, a nie swetera, więc niektórzy najwyraźniej uznali, że w mianowniku, zgodnie z gramatyczną logiką, powinien znaleźć się swetr zamiast swetra. Jednakże sweter należy do innej grupy wyrazów, do której zaliczyć możemy takie słowa jak aster i plaster. Odmieniamy je dokładnie w ten sam sposób, a więc astra i plastra.

 

Poprawne językowo zakupy

 

Jeżeli więc wybierzemy się na zakupy, to będziemy już wiedzieli, że powinniśmy poprosić o ten piękny sweter Pepe Jeans do przymierzenia. Oczywiście na rozmaitych bazarach czy straganach z pewnością spotkamy się z błędną formą swetr, jednak jest to jedynie lokalny koloryt. Co ciekawe, są ludzie, którzy próbują dostosować inne słowa do niepoprawnej odmiany swetra. Z pewnością każdy z nas spotkał kiedyś kogoś, kto na wiatr mówi wiater. Jest to określenie wyłącznie gwarowe i raczej nie stosowane w codziennej mowie. A wzięło się właśnie z potrzeby upodobnienia do siebie słów sweter i wiatr.

 

 

Brak komentarzy.

Komentuj:

Token
 

NEWSLETTER