Czym kierować się przy wyborze kurtki zimowej?

Zima za pasem – czas skontrolować garderobę i sprawdzić, czy zeszłoroczne okrycie wierzchnie nadaje się do noszenia. Jeśli nie, nadchodzi pora, aby zakupić nową kurtkę zimową. W popularnych butikach już pojawiły się kolekcje ciepłych ubrań, w sklepach internetowych jest jeszcze lepiej, ponieważ można je kupić przez okrągły rok. Na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze kurtki zimowej?

Dla ochrony przed chłodem

W swojej garderobie warto mieć kilka okryć wierzchnich: kurtka przejściowa świetnie sprawdza się jesienią, gdy świeci słońce, a z drzew opadają kolorowe liście, ale na chłodniejsze dni przyda się naprawdę ciepła kurtka zimowa, która ochroni przed mrozem i lodowatym wiatrem. Na sklepowych wieszakach spotkać można bardzo wiele modeli okryć wierzchnich – czym się kierować, by wybrać idealną kurtkę dla siebie? Przede wszystkim jej właściwościami izolacyjnymi, bo od tego zależy, czy zimą nie zmarzniemy. Zdolności izolacyjne kurtek zimowych są uzależnione od materiału, z którego zostały uszyte i wypełnienia, jakie zostało w nich zastosowane. Uznaje się, że najlepiej przed chłodem chronią kurtki wykonane z gęsiego lub kaczego puchu – jak na przykład te z kolekcji Wrangler. Jeśli z kolei szuka się kurtki, która dobrze chroni przed wilgocią, świetnym wyborem będą te z syntetycznym wypełnieniem.

Na co zwrócić uwagę?

Dodatki takie jak kaptur, stójka lub futrzany kołnierz mają duże znaczenie dla komfortu noszenia kurtki zimowej, ponieważ dodatkowo chronią przed zimnem i podmuchami nieprzyjemnego wiatru. Uwagę warto zwrócić także na wielkość kieszeni: lepiej żeby były na tyle duże, by z łatwością można było w nie wsunąć dłonie. A długość? Chociaż chętnie wybiera się krótkie kurtki, to nie ma wątpliwości, że najlepiej przed wiatrem i mrozem chronią te dłuższe. O wiele przyjemniej wybrać się na zimowy spacer czy posiedzieć chwilkę na przystanku autobusowym, jeśli lodowate podmuchy nie wciskają się pod poły kurtki.

Skuteczna ochrona przed zimnem kontra moda? Niekoniecznie!

Czy trzeba dokonać wyboru między praktyczną, ciepłą kurtką a modnym okryciem wierzchnim, które pasuje do eleganckiej lub sportowej stylizacji? Oczywiście, że nie. W ofercie wiodących producentów odzieży, jak Lee czy Wrangler znajdzie się wiele interesujących fasonów kurtek, które łączą w sobie estetykę i dobre właściwości izolacyjne. Wystarczy wybrać idealną dla siebie i można cieszyć się zimowymi atrakcjami.