Czyszczenie płaszczy zimowych

Każda z nas chce, by jej okrycie wierzchnie prezentowało się świetnie w każdej sytuacji. Niestety, zdarza się, że mimo naszej ostrożności płaszcz zimowy ulega zabrudzeniu lub zaplamieniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyczyścić płaszcz zimowy, aby nie stracił ładnego kształtu i eleganckiej prezencji? Podpowiadamy!

Pierwszy krok: metka

Kluczową kwestią dla sposobu, w jaki będziemy czyścić nasz płaszcz zimowy, jest materiał, z którego został on uszyty. Innego traktowania wymaga wełna, innego welur, a jeszcze innego okrycie wierzchnie uszyte z połączenia różnych materiałów. Naturalnie najprostszą i najwygodniejszą metodą usunięcia plam i zabrudzeń jest oddanie płaszcza do pralni, gdzie zostanie on poddany profesjonalnym procesom chemicznym. Jeśli jednak zabrudzenie jest niewielkie, a nie chcemy rozstawać się z naszym ulubionym płaszczykiem Lee, możemy spróbować delikatnie oczyścić okrycie sposobem domowym.

Wełnę inaczej, płaszcz puchowy inaczej

W sklepach można znaleźć różne warianty płaszczy zimowych, wśród nich są zarówno płaszcze wełniane, jak i ocieplane płaszcze puchowe jak ten z kolekcji Pepe Jeans. Sposób czyszczenia zawsze trzeba dostosować do rodzaju płaszcza. Okrycia wełniane nie lubią zbytniej wilgoci i wysokich temperatur, więc jeśli chcemy je oczyścić w domu, najlepiej wyposażyć się w szczotkę i lekko zamoczoną w letniej wodzie przecierać zabrudzenia. Przydatnym akcesorium będzie także specjalny wałek do zbierania pyłków i sierści zwierząt. Jeśli zdecydujemy się wyprać płaszczyk wełniany, trzeba to zrobić ręcznie, w letniej wodzie z dodatkiem środka z lanoliną, nie wolno go też mocno wykręcać. Płaszcz puchowy można wyprać w pralce na programie dla delikatnych tkanin i przy użyciu lekkiego detergentu. Do bębna można wrzucić piłeczki tenisowe, które powinny zapobiec zbijaniu puchu. Płaszcze i kurtki z wypełnieniem puchowym należy suszyć na płasko, w ten sposób uda się zapobiec opadaniu mokrego pierza. Aby nasze markowe okrycia wierzchnie zachowały piękny wygląd i właściwości izolacyjne na długo, musimy zachować ostrożność.