Impregnacja plecaków i zabezpieczenie ich przed deszczem

Wychodząc w deszczową pogodę, pewnie niewiele osób zastanawia się, jak warunki panujące na zewnątrz wpływają na noszoną przez nas garderobę. Często dopiero po odkryciu zniszczeń zdajemy sobie sprawę, że należy odpowiednio dbać o każdą rzecz z naszej szafy. Nie inaczej jest z plecakami, które bardzo często narażone są na działanie rozmaitych czynników, ponieważ zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji tych akcesoriów. Oddajemy do czyszczenia płaszcze, pastujemy buty, jednak na plecak nie zwracamy już takiej uwagi i często żałujemy, że wcześniej nie podjęliśmy żadnych kroków, by o niego zadbać.

Co robić, by plecak służył nam wiele lat?

Wybierając produkty renomowanych marek, takich jak Cross Jeans czy Wrangler, wiele osób uważa, że dobra jakość materiału obroni się sama, więc dodatkowa pielęgnacja wcale nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego – nawet, a może przede wszystkim, wysokogatunkowy materiał potrzebuje właściwego zabezpieczenia, by pełnić swoją funkcję znacznie dłużej niż tylko jeden sezon. Jeśli pragniemy zachować piękny wygląd produktu, należy co jakiś czas czyścić plecak i odpowiednio go impregnować, czyli utworzyć wodoodporną, trwałą powłokę i regularnie ją odświeżać. Służą do tego specjalne preparaty, najczęściej w postaci aerozolu lub pasty, w które należy zainwestować, aby dobrze zabezpieczyć materiał. Tworzą one dodatkowe pokrycie, zapobiegając wsiąkaniu wody. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich może zmienić odcień materiału, który poddajemy impregnacji.

Innym, znacznie prostszym i bardziej funkcjonalnym sposobem od impregnacji jest inwestycja w pokrowiec na plecak. Z pewnością stanowi rozwiązanie, które jest tańsze i mniej angażujące – wystarczy raz zakupić przeciwdeszczową pelerynę, dostosowaną do wymiarów naszego sprzętu, by nie martwić się negatywnym wpływem opadów. Niektórych może to zdziwić, ale ta metoda uznawana jest za lepszą, jeśli chodzi o jakość ochrony. Podczas mocnej ulewy, nawet do dobrze zaimpregnowanego plecaka, przez takie zakamarki jak suwak czy szwy, może przedostać się wilgoć. Pokrowiec natomiast nie zawiedzie nawet w ekstremalnych warunkach.