Jak dbać o obuwie z zamszu?

Buty zamszowe wyglądają niezwykle stylowo, wyróżniają się dużą elegancją i szykownie dopełniają zarówno codzienne, jak i odświętne stylizacje. Klasyczny przykład zamszowych botków przygotowała np. marka Pepe Jeans, natomiast w kategorii obuwia męskiego uniwersalny model stanowią trampki z serii Industry Half Black. Tego typu obuwie ma liczne grono fanów – klienci często decydują się na zamsz, chociaż nie jest to materiał łatwy w utrzymaniu. Ze względu na swoją niejednolitą fakturę bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, które trzeba czyścić regularnie i odpowiednią techniką. Ponadto zamsz źle reaguje na wilgoć, dlatego trzeba go specjalnie przed nią zabezpieczać.

Na początek – domowe sposoby

Decydując się na buty zamszowe powinniśmy najlepiej od razu zakupić dedykowane preparaty. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, a obuwie już zaczęło tracić swój początkowy kolor, warto spróbować domowych sposobów. Polecaną metodą jest np. czyszczenie lekkich zabrudzeń skórką z chleba – ten sposób zadziała, gdy posłużymy się czerstwym pieczywem. Kolejne rozwiązanie polega na zastosowaniu mieszanek z mąki i wody (w proporcjach pozwalających na uzyskanie gęstej konsystencji), a także roztworu bazującego na mleku i sodzie oczyszczonej. W pierwszym przypadku nakładamy uzyskaną papkę na zabrudzenia i czekamy aż wyschnie (usuwamy ją całkowicie suchą). W drugim – namaczamy szmatkę w roztworze i czyścimy wskazane miejsce, na koniec delikatnie przemywając zamsz czystą wodą.

Akcesoria do czyszczenia butów zamszowych

Buty zamszowe wymagają poświęcenia uwagi, jednak dzięki temu okażą się trafionym zakupem i inwestycją na lata. Jeśli chcemy o nie poprawnie zadbać, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów, ułatwiających czyszczenie i konserwację. Przede wszystkim przyda nam się szczotka z miękkiego lub średniego włosia, które nie uszkodzi struktury zamszu podczas usuwania kurzu i drobnych zabrudzeń. Ponadto niezastąpione okażą się wszelkiego rodzaju dedykowane preparaty, w tym zwłaszcza specjalny impregnat (chroniący przed wilgocią) oraz pasty (pozwalające na odnowienie koloru). Pamiętajmy również, że buty zamszowe zawsze najlepiej czyścić na sucho – nawet jeśli zamokły na deszczu lub śniegu, poczekajmy aż wyschną i dopiero wtedy zacznijmy stosować zabiegi pielęgnacyjne.