Jak prać jeansy?

Każda z nas ma w swojej szafie przynajmniej jedną parę damskich jeansów. Kochamy je za to, że są zawsze modne, pasują do niemal każdej stylizacji i łatwo ukryją wszelkie mankamenty sylwetki. I chociaż jeansy to jedno z tych ubrań, które wydaje się nieśmiertelne, warto prać je w odpowiedni sposób. Dzięki temu ulubione spodnie będą nam służyć jeszcze dłużej. 

 

Włożyć do pralki, wsypać proszek, nastawić program, nacisnąć start. Myślicie, że tylko tyle wystarczy, aby dobrze wyprać jeansy? Okazuje się, że jest to dużo trudniejsze zadanie, niż mogłoby się wydawać. Aby prawidłowo wyprać jeansy, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak temperatura wody, kolor ubrań, z jakimi wkładamy jeansy do pralki oraz rodzaj detergentu.  

Styliści uważają, że idealne jeansy to takie, które zawsze dobrze leżą. Co zrobić, aby tak się stało? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią temperaturę, w jakiej pierzemy jeansy. Aby spodnie nie straciły koloru i fasonu, najlepiej prać jeansy w temperaturze 30 stopni. Pod wpływem wysokich temperatur spodnie wyblakną, a co więcej mogą się skurczyć i źle układać na ciele. Pranie jeansów w 60 stopniach sprawi, że nie będą one wyglądały zbyt dobrze, szczególnie po kilku takich praniach.  

Jak często prać jeansy? 

Jeansy to element garderoby, które dobrze jest prać dosyć rzadko. Każde pranie może powodować wypłukiwanie się koloru ze spodni oraz ma duży wpływ na ich formę. Jeansy powinniśmy więc prać tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

 

Miłośnicy jeansów zalecają pranie ich nawet co pół roku. Istnieje również nietypowa metoda na odświeżenie jeansów - trzeba włożyć je po prostu na kilka godzin do zamrażalki. Zimna temperatura zabija zarazki i jednocześnie odświeża materiał. Jest to jednak metoda dosyć radykalna i nie zalecamy jej stosowania. Wierzymy, że właściwe pranie pomoże utrzymać ulubione jeansy w nienaruszonym stanie przez wiele miesięcy.

 

Jeansy są modne, komfortowe w noszeniu i trwałe, ale... tylko pod warunkiem, że odpowiednio się je traktuje. Wiele błędów związanych z niszczeniem odzieży jeansowej wynika z niewiedzy, w jakich warunkach powinno się ją prać. Z pewnością nikt nie chce, by jego ulubione spodnie Wrangler czy Cross Jeans uległy zniszczeniu, zatem podpowiadamy, jak prać jeansy, aby zachowały doskonałą formę. Markowe jeansy damskie i męskie znajdziesz w sklepie internetowym Texas Club.

 

Czego używać do prania jeansów? 

Na początek mała ciekawostka: producenci markowych jeansów, jak Pepe Jeans czy Lee zalecają, by spodni jeansowych nie prać, a jedynie przemywać delikatnym detergentem z użyciem szczoteczki. Dla zachowania świeżego zapachu wskazane jest zawijanie spodni w folię i umieszczanie ich na kilka godzin w zamrażalniku. Ten sposób ma pomóc zachować ładny kolor i kształt odzieży, ale z pewnością dla większości miłośników jeansów jest nie do pomyślenia, dlatego warto wiedzieć, jak prać swoje spodnie, aby ich nie zniszczyć. Niewłaściwe pranie jeansów w pralce może powodować ich zniszczenie bądź uszkodzenie.  

Pranie ręczne jeansów. 

Producenci jeansu zalecają pranie ręczne, które jest dla tkaniny najdelikatniejsze, jednak pranie jeansu w dłoniach nie zalicza się do przyjemnych czynności. Decydując się na pralkę koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę. Choć na metkach zazwyczaj znajduje się adnotacja, by spodnie prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, lepiej zdecydować się na chłodniejszą wodę. Ważną kwestią jest także dobór odpowiednich środków piorących. Aby zachować ładny kolor ubrań, warto zastosować proszki lub płyny zapobiegające utracie ciemnego pigmentu. Odradza się za to stosowanie płynów zmiękczających, które swoim działaniem naruszają strukturę jeansu. 

Pranie jeansów w pralce. 

By cieszyć się ładnym wyglądem ulubionych spodni jeansowych, warto pamiętać także o innych zasadach dotyczących ich prania i suszenia. Jeansy powinno się prać na lewej stronie, z dokładnie pozapinanymi suwakami i guzikami, które podczas obrotów w pralce mogłyby podrzeć odzież. Nie można zapominać także o odpowiednim segregowaniu kolorów oraz dokładanym sprawdzeniu wszystkich kieszonek. Nieopatrznie uprana chusteczka lub bilet autobusowy potrafią zniszczyć najfajniejsze markowe jeansy! 

A jak suszymy jeansy? 

Przy suszeniu trzeba unikać nowoczesnych urządzeń, jeansy najlepiej suszy się na świeżym powietrzu. Najlepiej wieszać je za szlufki, by uniknąć śladów klamerek, przed powieszeniem warto je wygładzić, co zapobiegnie odgnieceniu. Jeśli chce się uchronić spodnie przed blaknięciem, lepiej pozostawić je na lewej stronie, by zabezpieczyć pigment przed wpływem promieni słonecznych. Prasowanie jeansów nie jest wskazane, bo może prowadzić do powstawania nieładnych świecących śladów, jeśli jednak upieramy się przy użyciu żelazka, trzeba pamiętać o odwróceniu spodni na lewą stronę! 

Jak prać jeansy, żeby nie straciły koloru? 

Każdy z nas z pewnością posiada w swojej szafie kilka lub nawet kilkanaście par jeansów. Te ulubione chcemy użytkować jak najdłużej. Warto więc zadbać o ich właściwą pielęgnację. Markowe jeansy damskie i markowe jeansy męskie wymagają specjalnej dbałości i prania w przeznaczonych do tego detergentach. Jeansy często tracą swój naturalny kolor, aby temu zapobiec, należy prać jeansy w niskiej temperaturze – maksymalnie w 30 stopniach. Po drugie przed włożeniem do pralki, spodnie należy odwrócić na lewą stronę. Pamiętajmy też, aby spodnie suszyć na płasko lub zaczepione w pasie.