Jak prać jeansy z dodatkiem elastanu?

Każdy z nas ma swoje ulubione jeansy, które najchętniej zachowałby na lata, by cieszyć się ich wygodą i dobrym fasonem. Aby mieć taką szansę, trzeba zrobić wszystko, aby zachować ukochane Wranglery lub Lee w jak najlepszej formie. Co szkodzi jeansom? Na przykład pranie. Nawet jeśli nie masz drogich spodni z prawdziwego denimu, tylko jeansy z domieszką elastanu, warto zachować ostrożność przy ich czyszczeniu.

Jeansy nie lubią prania

Producenci bardzo często powtarzają, że „spodnie jeansowe nie lubią prania”. Tym samym zalecają, aby jeansy prać jak najrzadziej, mniejsze zabrudzenia przecierać wilgotną gąbką, a nieprzyjemnego zapachu pozbywać się poprzez chłodzenie spodni w zamrażarce. Te osobliwe wskazówki dotyczą jednak przede wszystkim tzw. Raw Denim, a nie spodni, które zazwyczaj możemy znaleźć w ofercie takich producentów jak Cross Jeans czy Lee. Poza tym, kto wytrzymałby bez prania ukochanych spodni, skoro są one naszą drugą skórą i najchętniej zakładalibyśmy je codziennie? Jeansy można, a nawet trzeba prać, ale warto stosować się do pewnych reguł.

Bez wysokich temperatur i mocnych detergentów

Spodnie jeansowe z dodatkiem elastanu to dobry wybór - nie są tak sztywne jak te szyte z surowego denimu i świetnie układają się na ciele. Podczas prania takiego modelu trzeba jednak przestrzegać zaleceń podanych na metce, aby uniknąć skurczenia lub rozciągnięcia odzieży. Co ważne, jeansy nie lubią wysokich temperatur. Najlepiej wyprać je w letniej lub chłodnej wodzie.

Dobrym wyborem będzie pranie ręczne, ale jeśli wolimy pralkę, koniecznie wybierzmy program z niewielką liczbą obrotów. Lepiej unikać też wirowania i mocnych detergentów. Działanie pralki sprawia, że spodnie gniotą się i odkształcają, a potem trudno przywrócić im pierwotny wygląd. Nadmiar środków piorących natomiast wypłukuje barwniki i zmienia strukturę materiału. Do prania lepiej wybierać delikatne proszki i płyny, jeśli spodnie są ciemne – koniecznie do tkanin o tym odcieniu. Warto pamiętać też o tym, że im więcej elastanu znajduje się w materiale spodni, tym są one bardziej podatne na rozciąganie.