Jak prać spodnie, aby nie zbiegły się w praniu?

Wkładasz ulubione jeansy do bębna pralki, wyjmujesz je po cyklu prania, suszysz, usiłujesz założyć i przeżywasz bolesne rozczarowanie? Kto podmienił mi spodnie? – pytasz z wściekłością, usiłując wcisnąć się w coś, co jeszcze wczoraj było twoim ulubionym ubraniem? Najprawdopodobniej Twoje spodnie zbiegły się w praniu. To charakterystyczne dla jeansu, dlatego ten materiał wymaga specjalnego traktowania przy czyszczeniu.

Prać czy nie prać? Oczywiście, że prać, ale z głową!

Przy praniu spodni jeansowych warto stosować się do zaleceń na metkach i do kilku prostych reguł. Wtedy zyska się pewność, że ulubione Wranglery czy krótkie spodenki Pepe Jeans nie zmienią swojego wyglądu. Odzież jeansowa nie przepada za praniem, a najbardziej nie lubi wysokich temperatur. To właśnie one w głównym stopniu są odpowiedzialne za kurczenie się garderoby.

Według szacowań producentów jeansu, denim potrafi skurczyć się w praniu nawet o 30%, dzieje się tak przede wszystkim przy pierwszych praniach w gorącej wodzie. Właściciele jeansów błędnie rozumują, że mocny materiał wytrzyma kąpiel w wysokiej temperaturze. To błąd! Włókna bawełny obkurczają się, dlatego jeansy najlepiej prać w letniej wodzie i unikać prasowania.

Najlepiej ręcznie lub przy delikatnym cyklu

Planując pranie ulubionych spodni jeansowych, najlepiej sięgnąć po miskę i zaufać własnym rękom. Takie pranie jest bardzo delikatne i z pewnością nie zaszkodzi jeansom. Naturalnie trzeba zastosować letnią wodę i odpowiednie detergenty. Z pewnością przyda się środek piorący, ale zmiękczający – już niekoniecznie. Taki płyn ingeruje w strukturę włókien.

Spodnie można również bezpiecznie wyprać w pralce, ale trzeba je przewrócić na lewą stronę, pozapinać wszelkie guziki i suwaki, a następnie wybrać delikatny program, na przykład cykl prania ręcznego w 20 stopniach. Spodni nie można wirować ani zbyt mocno wykręcać, bo powstałe zagniecenia bardzo trudno usunąć. Stosując się do zaleceń producenta podanych na metce i do zasad prania odzieży jeansowej, można przedłużyć życie ulubionych jeansów. Warto podejść do tej kwestii poważnie, aby cieszyć się niezmienionym kształtem i wyglądem ulubionego elementu garderoby!