Jak przerobić stare spodnie?

W każdej szafie znajdą się stare i niemodne spodnie. Posiadają wyraźne ślady zużycia? Nie można ich nosić, ale nie warto ich też wyrzucać. Szczególnie, jeśli to ulubione, znoszone Wranglery lub inne markowe jeansy. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Podpowiadamy, jak przerobić stare spodnie, aby podarować im nowe życie i zyskać modny nabytek w garderobie.

Zrób z nich szorty!

Kiedy nadchodzą gorące dni, szortów nigdy za wiele. To idealna pora, by zrobić porządek w szafie i przerobić znoszone spodnie na krótkie spodenki. Jeansowe szorty są modne i uniwersalne. Pasują do wielu stylizacji, zarówno sportowych, jak i bardziej kobiecych. Do ich wykonania nie potrzeba specjalnych narzędzi, wystarczą ostre nożyczki, kawałek kredy lub mydełka i… pomysł, jak mają wyglądać.

Najpierw zaznaczamy długość, jaką chcemy osiągnąć. Tnąc, musimy pamiętać, aby kierować nożyczki nieco po skosie, bo spodenki po zewnętrznych stronach muszą być krótsze. Nogawki szortów możemy podszyć lub postrzępić. Obie wersje prezentują się świetnie!

Dziura na dziurze

Spodnie z dziurami i przetarciami są obecnie bardzo modne. Możemy je przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego stare jeansy Lee lub Wrangler zalegające w szafie. Jak się za to zabrać? Na początek najlepiej założyć spodnie i zaznaczyć kredą lub mydełkiem miejsca, w których chcemy mieć dziury i przetarcia. Po zdjęciu spodni, wkładamy w nogawkę kawałek deseczki lub twardszej tekturki, aby nie zniszczyć jej tylnej części. Cięcia możemy wykonać nożyczkami albo ostrym nożykiem, na przykład do tapet. Później za pomocą pęsety możemy powyciągać nitki aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Jeśli wolimy przetarcia, uzyskamy je przy pomocy pumeksu.

A może tak zmiana koloru?

Na starych spodniach możemy też poeksperymentować z kolorem i zrobić np. modne jeansy marmurkowe. Co należy przygotować? Wybielacz rozcieńczony w ciepłej wodzie w proporcji 1:2 (litr wybielacza na dwa litry wody) i spryskiwacz do roślin albo większą miskę). Spodnie można wybielać na dwa sposoby. Jeśli użyjemy spryskiwacza, osiągniemy deseń w maleńkie kropeczki. W drugim przypadku otrzymamy nierównomierny wzór „żyłek”. Aby go uzyskać, spodnie musimy powiązać w wybranych miejscach gumkami recepturkami i moczyć w misce około trzech godzin, co jakiś czas obracając. Dzięki temu, wybielacz dosięgnie całego materiału. Na końcowy efekt trzeba jednak trochę poczekać. Będzie widoczny dopiero po wysuszeniu spodni!