Jak uratować sfilcowany sweter?

Ulubiony sweter uległ zniszczeniu w praniu? Niezależnie czy to sweter damski czy sweter męski niejednokrotnie przypomina ubranko dla lalek i wydaje się, że jego jedynym przeznaczeniem będzie kosz na śmieci? Nawet markowe swetry damskie i markowe swetry męskie zużywają się podczas użytkownaia.  Zanim go wyrzucisz, wypróbuj kilka domowych sposobów. Być może twój albo twojego partnera sfilcowany sweter można jeszcze uratować! 

Jak dbać o swetry? 

Wskazane pranie ręczne 

W każdej szafie znajduje się ulubiony sweter: mięciutki, ciepły, świetnie pasujący do ulubionych jeansów Wrangler czy eleganckiej spódniczki. By na długi czas zachował ładny kształt i wygląd, warto pamiętać o odpowiednich warunkach prania. Ubrania z wełny najlepiej prać ręcznie, z wykorzystaniem delikatnych płatków lub płynów do tego rodzaju tkanin. Nie wolno ich wirować ani zbyt mocno wyciskać. Źle służą im także gwałtowne zmiany temperatur: podczas prania najlepiej zastosować chłodną lub letnią wodę. 

Swetry suszymy na płasko 

Przy suszeniu powinno się unikać wieszania, lepiej sprawdzi się rozłożenie sweterka na płaskiej powierzchni, na przykład na nakrytej ręcznikiem suszarce do bielizny. 

A co zrobić, jeśli podczas prania sweter skurczył się i sfilcował? Istnieje szansa, że można go uratować, ale tylko pod warunkiem, że włókna tkaniny ostatecznie nie utraciły elastyczności. Jednym z popularnych sposobów na przywracanie sfilcowanym ubraniom odpowiedniego kształtu jest prasowanie z wykorzystaniem pary wodnej. Sweter należy odwrócić na lewą stronę, a podczas prasowania co jakiś czas delikatnie naciągać. 

 

Innym sposobem na walkę z efektem sfilcowania jest zamrażanie tkaniny. Sweterek trzeba zamoczyć, delikatnie pozbyć się nadmiaru wody, poskładać, zawinąć w folię aluminiową i wsunąć do zamrażalnika na kilka godzin. Po upływie tego czasu, sweter należy rozmrażać, od czasu do czasu delikatnie go naciągając. Można także zdecydować się na akcję ratunkową z wykorzystaniem mleka. Najpierw trzeba przez pół godziny moczyć sweterek w wodzie z dodatkiem szamponu dla niemowląt. Następnie na kolejne trzy umieścić go w mieszance przygotowanej z wody i mleka (w proporcji pół szklanki mleka na litr wody), wypłukać w czystej wodzie, delikatnie odcisnąć i wysuszyć na płaskiej powierzchni. Nie zaszkodzi od czasu do czasu lekko naciągać tkaniny, by wróciła do dawnego kształtu. 

 

Jak uratować zmechacony sweter? - porady 

Ulubiony sweter zmechacił się i myślisz, że musisz go wyrzuci? Nic bardziej mylnego. Jak naprawić zfilcowany sweter? Zrobisz to samodzielnie w domu. Ważne jest jednak także dbanie o nie na co dzień. Swetry trzeba oczywiście pielęgnować podczas regularnego ich prania. Podstawą są odpowiednie detergenty i działanie, które nie zniszczy swetra. Nigdy nie należy pocierać swetrów podczas ręcznego prania. Piorąc w pralce wybieramy programy, przeznaczone do tkanin delikatnych lub do wełny, a przed praniem ubrania wkładamy do woreczków. Zmechaceń nie da się uniknąć całkowicie, gdyż powstawać mogą nawet przy najprostszych czynnościach, np. wtedy, gdy ocieramy rękaw o bok swetra podczas chodzenia.  

Wielu z nas jednak zastanawia się - jak rozfilcować wełniany sweter? To niezwykłe proste. Poznaj nasze patenty na to, jak uratować sfilcowany sweter.  

Maszynka jednorazowa – pierwsza pomoc przy zmechaceniach 

Maszynka jednorazowa, której nie używasz już do depilacji będzie idealna do usunięcia kuleczek ze swetra. Nie może być ona jednak zbyt ostra, ponieważ bardzo łatwo jest za jej pomocą uszkodzić sweter. Maszynka nie może być też za tępa, bo nie usunie wszystkich zmechaceń. Maszynkę przykładamy do swetra, ale nie dociskamy. Dzianinę zaczynamy ‘golić’ zdecydowany ruchem od góry do dołu. Uważaj tylko, by nie przeciąć delikatnych włókien i nie zrobić dziurki w swetrze. 

Swetry najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym Texas Club.  

Po goleniu pozostałości włókien usuwamy rolką do ubrań.  

Pumeks kontra zmechacenia 

Pumkes jest prawie tak samo skuteczny, co maszynka jednorazowa, jednak ten sposób jest o wiele bezpieczniejszy dla samych swetrów. Pumkes wkładamy do pończochy lub cienkiej skarpety, dzięki czemu zabezpieczymy w ten sposób sweter przed rozdarciem. Sweter rozkładamy na płasko i szybko pozbywamy się zmechaceń. Pozostałości ściągamy za pomocą rolki do ubrań. 

Pilniczek do paznokci w akcji 

Dłuższe i szersze modele idealnie sprawdzą się w roli narzędzia do usuwania zmechaceń. Sweter, jak w przypadku pozostałych metod, rozkładamy na płasko. Zmechacenia ścieramy od góry do dołu. Ten sposób jest idealny szczególnie w przypadku swetrów kaszmirowych. Proces ten może być nieco bardziej pracochłonny, jednak efekt gwarantowany! 

Elektryczna golarka do ubrań - narzędzie niezbędne w każdym domu 

Czasami zdarza się tak, że domowe sposoby nie są skuteczne. Jeśli tak się stało, kup elektryczną golarkę do ubrań. Najlepiej wybrać model z zasilaczem, podłączanym do prądu niż ten na baterie. Ostrza maszynki są zabezpieczone specialną siateczką. Używając elektrycznej golarki do ubrań również nie można przykładać jej zbyt mocno do tkaniny, gdyż może to powodować uszkodzenie swetra.