Jak usunąć żywicę z ubrania? Skuteczne domowe sposoby

Istnieją zabrudzenia, które bardzo ciężko usunąć z ubrań, nie niszcząc ich. Niektóre plamy są często nawet niemożliwe do usunięcia. Jednym z tego rodzaju zabrudzeń są właśnie plamy z żywicy. Nie martw się na zapas! Zabrudzenia z żywicy łatwo usuniesz domowym sposobem. Musisz jednak być ostrożny. Nieumiejętne zastosowanie któregoś z proponowanych przez nas środków może nieodwracalnie zniszczyć tkaninę. Zastanawiasz się - jak zmyć żywicę z ubrania? Sprawdź nasze porady i dowiedz się jak skutecznie i bez uszkodzeń usunąć żywicę z ubrania.  

Plamy z żywicy - problematyczne zabrudzenia

 

Nie trzeba wielkiej filozofii, by niechcący zabrudzić ubranie żywicą. Wystarczy, że podczas spaceru po parku lub w lesie nieumyślnie otrzemy się o drzewo, a na ubraniu od razu pojawi się plama z żywicy. Nikt oczywiście nie lubi walki z plamami, jednak te z żywicy są wyjątkowo trudne do usunięcia. Jest jednak szansa, że dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i sposobów, uda się usunąć niepożądane plamy i zachować ulubiony element garderoby.  

 

Każda część garderoby może zostać zabrudzona żywicą - markowe jeansy damskie, markowe jeansy męskie czy spodnie Wrangler Spancer. By nie musieć ich wyrzucać, skorzystaj z naszych rad. Pierwszą z najważniejszych kwestii jest to, że zazwyczaj zabieramy się do usuwania plamy wówczas, gdy brud zdążył już dobrze zaschnąć na ubraniu. Pierwszym odruchem jest wówczas próba wykruszenia substancji. Nie należy tego robić pod żadnym pozorem! Nic nie zdziałamy z plamą, a jedynie może okazać się, że zniszczymy materiał. Szczególnie narażone są delikatne tkaniny, na których możemy takim działaniem spowodować nieodwracalne skutki. Pamiętajmy, że żywica nie wnika w głąb i strukturę odzieży, ale jedynie osadza się na jej powierzchni. Dlatego jest szansa, by całkowicie usunąć żywicę z materiału i przywrócenia ubraniu pierwotnego wyglądu.  

Początkowym działaniem powinno być zamrożenie ubrania. Może to brzmieć trochę dziwnie, jednak jest to skuteczny patent na walkę z plamami żywicy. Jeśli nie masz miejsca w zamrażarce, możesz obłożyć ubranie w okolicy plam kostkami lodu. Po kilkunastu minutach należy kolejno rozpocząć usuwanie żywicy. Czynność tę możemy wykonywać za pomocą paznokci lub noża. Takie działanie jest zazwyczaj skuteczne i sprawia, że plama zostaje całkowicie usunięta z ubrania. 

Plamy z żywicy - czy da się je usunąć? 

Jak sprać żywicę z ubrań? W sieci krąży wiele sposób mniej lub bardziej skutecznych na to, jak usunąć plamy z żywicy. Nie wszystkie jednak dają obiecujące efekty. Jeden z nich polega na zaprasowaniu plamy przez materiał lub szmatkę. Nie zalecamy prasowania zabrudzenia z żywicy przez ręcznik papierowy. Może to bowiem spowodować, że część substancji zostanie w tkaninie, dodatkowo utrwalając plamę. Zanim jednak zdecydujesz się na wywabianie plam z żywicy, sprawdź dokładnie z jakiego materiału wykonane jest dane ubranie. Ta kwestia jest niezwykle istotna, ponieważ niewłaściwy sposób może zniszczyć ubranie. Podobnie jak podczas usuwania plam z trawy – nie należy pocierać tkaniny zbyt mocno, ponieważ może to powodować nieodwracalne uszkodzenia materiału.  

Jak usunąć żywicę z włókien naturalnych? 

Inaczej usuwa się żywicę z tkanin naturalnych, a inaczej ze sztucznych. Na ubraniu wykonanym z jedwabiu, bawełny czy lnu pojawiło się tego typu zabrudzenie? 

 

Oto instrukcja, jak pozbyć się plam z żywicy z włókien naturalnych: 

  1. Pod plamę podłóż złożony na kilka części papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną. Przygotuj spirytus lub denaturat. 

  2. Zwilż w nim wacik i przetrzyj kilkakrotnie plamę. 

 

Kolejnym sposobem na usunięcie plamy z żywicy z ubrania, które zostało wykonane z naturalnych włókien jest zastosowanie roztworu spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1, lub aceton. 

Postępujemy wówczas zupełnie tak samo jak w przypadku spirytusu. Po przetarciu plamy pierzemy tkaninę w letniej wodzie z odrobiną proszku do prania lub szarego mydła. W przypadku acetonu prze jego zastosowaniem należy koniecznie wykonać próbę na niewidocznej części ubrania.  

Jak usunąć żywicę z ubrań, wykonanych z tkanin syntetycznych? 

Z włóknami syntetycznymi należy postępować bardzo podobnie, jak z naturalnymi tkaninami. Pod plamę należy położyć papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną. Kolejno przystępujemy do lekkiego pocierania plamy wacikiem zanurzonym wcześniej w roztworze spirytusu i terpentyny 1:1. 

 

Następnie ubranie należy uprać w wodzie z dodatkiem proszku do prania i mydła. Warto także pamiętać, że aby usunąć żywicę z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych nigdy nie należy używać acetonu, gdyż może on zniszczyć tego typu materiały.  

Jeśli na jeansach pojawiła się plama z żywicy, nie martw się! To również da się usunąć. Jeśli jednak borykasz się z plamami, które spędzają Ci sen z powiek, wypróbuj odplamiacze, które pomogą usunąć wszelkie zabrudzenia.