Jak wymienić zamek w spodniach?

Może zdarzyć się, że po jakimś czasie zamek w naszych ulubionych spodniach Cross Jeans przestanie działać. Wiele osób zanosi wtedy jeansy do krawcowej albo decyduje się na bardziej radykalny krok, czyli spisanie ubrania na straty. Można jednak w łatwy sposób samodzielnie naprawić zamek. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Mechanizm działania 

Zamek błyskawiczny znajdziemy nie tylko w spodniach, ale również w sukience, spódnicy czy spodenkach. W każdej z tych części garderoby zamek może się zepsuć. Zanim jednak przystąpimy do wymiany zamka, warto dowiedzieć się, jak działa jego mechanizm. Zamek złożony jest z dwóch rzędów pokrytych zębami, które powinny być do siebie dokładnie dopasowane, by mechanizm działał właściwie. Gdy pociągniemy za suwak, powinien on przesuwać się nad ząbkami po obydwu stronach suwaka. Zamek zatrzymywany jest stoperem, który znajduje się na końcu ząbków. 

Potrzebne materiały 

Na samym początku warto sprawdzić, jak układa się materiał – na ogół w męskich jeansach lewy przód zachodzi na prawy, a w damskich odwrotnie. Następnie będzie nam potrzebny nowy suwak, najlepiej dokładnie takiej samej długości jak poprzedni. W przeciwnym razie będziemy musieli go przyciąć i pozbawimy się ograniczników. W jeansach najlepiej sprawdzają się suwaki z ząbkami metalowymi, w przypadku spodni z innych materiałów można skorzystać z suwaków plastikowych. Warto też dobrać nić w kolorze spodni, a jeśli to nie jest możliwe, to skorzystać z nici jaśniejszej od materiału, jeżeli kolor jeansów jest jasny i ciemniejszej, jeżeli nasze dżinsy są ciemne. 

Wszywanie zamka do spodni jeansowych – krok po kroku 

Zastanawiasz się - jak wszyć zamek do spodni jeansowych? Nie chcesz wyrzucać ulubionych spodni, nawet wówczas, gdy zamek nie działa? Jednym ze sposobów na drugie życie jeansów jest wymiana niedziałające suwaka na nowy egzemplarz. Oto tutorial, dzięki któremu bez problemu samodzielnie wymienisz zamek na nowy.  

Krok 1 

W obydwu częściach spodni obrzuć zapasy środkowego szwu. Jedną z części wywijamy na lewą stronę. Obie części spodni układamy w taki sposób, by materiały leżały na sobie. Środkowy szew fastrygujemy od znaku rozcięcia aż do wewnętrznego szwu nogawki tak, aby linie szwu były idealnie na sobie. Zszywamy razem i zabezpieczamy końce szwów. 

Krok 2 

Pamiętaj, że spodnie tradycyjnie zapinają się z prawej strony na lewą. Nie zapomnij, że na prawym przodzie spodni powinnaś sfastrygować odszycie pod spód, wzdłuż zaznaczonego środka przodu. Z lewej strony odszycie należy sfastrygować pod spód (w odległości 5 – 7 mm od linii środka przodu). Brzeg należy wyprasować.  

Rozporek będzie wyglądał najlepiej z oddzielnie skrojonym spodem zapięcia. Aby uzyskać taki efekt, złóż materiał wzdłuż prawą stroną do środka, a następnie zszyj ze sobą łukiem dolne brzegi, rozpoczynając od brzegu złożenia. Wystający materiał odcinamy wzdłuż zapięcia, a brzegi zaprasowujemy. Dłuższe brzegi złóż razem i obróć.  

 

 

Wymianę zaczynamy od sprucia zepsutego zamka. Jeżeli nie udało nam się oddzielić suwaka od listewek, to będziemy musieli wykroić nowe. Jedna z nich musi być prostokątna i szersza o 3 cm od zamka, a druga zaokrąglona. Następnie tę pierwszą składamy na pół i obrzucamy na maszynie, jeżeli mamy taką możliwość. Dzięki temu materiał nie będzie się strzępił. Podobnie postępujemy z listewką zaokrągloną. Teraz przyszywamy suwak do szerszej listewki w taki sposób, aby zostało na niej około 1,5 cm wolnego miejsca. Kolejnym krokiem jest przyszycie gotowych listewek do naszych ukochanych jeansów Lee. Następnie odwracamy spodnie na lewą stronę i usuwamy zapętlone nici, po czym przyszywamy wolną część suwaka do zaokrąglonej listewki. Po wszystkim przewracamy spodnie na prawą stronę i rysujemy kredą linię w odległości miej więcej 3 cm od zamka i przeszywamy ją grubszą nicią. Pełni ona funkcję ozdobną, dobrze będzie więc wybrać ciekawy kolor. Na zakończenie zaprasowujemy nowy zamek. 

 

Zarówno markowe jeansy męskie jak i markowe spodnie męskie mogą wymagać drobnych poprawek. Jeśli niedziałający zamek jest problemem, nie musisz udawać się do krawcowej. Dzięki naszym poradom w kilka chwil wymienisz zepsuty suwak na nowy i będziesz mógł cieszyć się ulubionymi jeansami! 

Jeśli chcesz przerobić stare spodnie, w których już nie chodzisz - sprawdź nasz artykuł: jak zrobić dziury w spodniach.