Jak zabezpieczyć buty na zimę?

W sezonie zimowym buty są narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak: mróz, sól z chodników, woda czy błoto. Można jednak tego uniknąć, korzystając z poniższych sposobów.

Chcielibyśmy się cieszyć zimowym obuwiem nawet przez kilka sezonów. Aby buty zachowały trwałość i chroniły od zimna przez długie lata, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich jakość. Akcesoria wykonane z grubej, wodoodpornej tkaniny, odpowiednio wyprofilowane i z dobrze przyklejoną podeszwą stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących długą żywotność butów. Warto postawić na obuwie sprawdzonych marek, m.in. Lee, Wrangler, Cross Jeans i Pepe Jeans. Decydując się na produkty tych firm, możemy być pewni, że inwestujemy w trwałe rozwiązanie na zimę.

Tak naprawdę każde obuwie zimowe można jednak zabezpieczyć chemicznie lub mechanicznie. Wystarczy zakupić impregnat w sprayu lub w formie pasty. Trzeba zwrócić uwagę na to, by preparat był dedykowany określonemu typowi obuwia. Inaczej zachowują się buty wykonane z naturalnego zamszu, a inaczej lakierowana skóra itd. Impregnat w sprayu jest najpopularniejszą opcją dostępną na rynku. Należy go rozpylać z odległości ok. 20-30 cm i pozostawić do naturalnego wchłonięcia się na powierzchni buta. W zależności od zakupionego produktu, obuwie będzie chronione przed roztopionym śniegiem, deszczem i mrozem. Zaleca się stosowanie impregnatu 2-3 razy w ciągu sezonu.

Aby uchronić swoje skarpetki przed wilgocią i ogrzać stopy, można zakupić również specjalne wkładki termoizolujące. Składają się one ze specjalnej folii oraz cienkiego filcu. Często skutecznie zabezpieczają przed mrozem i deszczem.

Równie istotne są względy estetyczne. W okresie zimowym szczególnie na czarnych butach często widoczne są zabrudzenia z soli przemysłowej, którą stosuje się do posypywania chodników i ulic. Chcąc tego uniknąć, należy regularnie przemywać buty wodą z octem, a w przypadku materiałów zamszowym, dodatkowo czyścić za pomocą specjalnej szczotki do zamszu. Taka kombinacja pozwoli nam zapomnieć o brzydkich białych plamach.

Pamiętaj także o prawidłowym przechowywaniu i suszeniu butów zimowych. Nie kładź ich w miejscu, w którym narażone są na stanie w wodzie i błocie, a susząc pod kaloryferem obuwie zamszowe, zawsze wkładaj do nich papier lub materiał, aby nie utraciły na stałe swojego fabrycznego kształtu.