Jakie buty do jeansów pasują najlepiej?

Spodnie jeansowe to dziś jeden z podstawowych elementów garderoby. Znajdziemy je w szafach zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na jednej parze się nie kończy, ponieważ na rynku wciąż i wciąż pojawiają się nowe modele spodni jeansowych. Zastanawiasz się - jakie buty będą pasować do jeansowych stylizacji? Jakie buty do jeansów damskich? Jakie buty do jeansów dla faceta? Oto nasze wskazówki.  

Jeansy - kultowy element damskiej i męskiej garderoby

Jeansy to jeden z najbardziej ponadczasowych elementów damskiej i męskiej garderoby. Skąd się wzięły i jak powstał prototyp? Pierwsze spodnie wykonane z jeansy nosili żeglarze w XVIII wieku. Pierwszy model jeansów został zaprojektowany przez Levi Strauss’a w XIX wieku w USA. Początkowo jeans miał być wykorzystywany do szyci namiotów, jednak później Strauss zdecydował, że jest to materiał idealny do tworzenia wytrzymałych spodni, które były przeznaczone dla poszukiwaczy złota.  

Wraz z upływem lat Levi Strauss razem ze swoim biznesowym partnerem Jacobem Davisem udoskonalili pierwszy projekt jeansów w taki sposób, by finalnie opatentować je w 1873 roku. Wszystkie te działania sprawiły, że w 1905 roku powstał kultowy już model jeansów Levi’s 501, które zagościły na dobre na kartkach modowej historii i uczyniły ze Straussa milionera. 

Trochę historii...

Jednak prawdziwa inwazja jeansów do świata mody nastąpiła w latach 30. XX wieku. To właśnie wtedy kultowe dziś spodnie na stałe weszły w kanony nowoczesnej mody. To wszystko za sprawą kinematografii. Spodnie jeansowe były noszone w popularnych wtedy westernach. Levi Strauss zainspirowany i zaskoczony rosnącą popularnością jeansów stworzył pierwszy model dla kobiet, który miał za zadanie pięknie podkreślać kobiece kształty. Jeansy Levi’s pokochały ówczesne ikony mody i kina - Marilyn Monroe i Brigitte Bardot. W latach 50. Spodnie wykonane z jeansu nosili już wszyscy - James Dean, John Wayne, Marlon Brando. Lata 60. Ukazały jeansy w nowym świetle. Zagościły one na stałe w kulturze hipisowskiej. Były to głównie modele z rozszerzanymi nogawkami. Lata 80. przyniosły zaś prawdziwą jeansową gorączkę. Z jeansu, czy inaczej denimu, jak przyjęło się mawiać nieco później szyto już wszystko – kurtki, spódnice, sukienki. W latach 90. Jeansy pojawiły się na małym ekranie – nosili je np. bohaterowie serialu “Przyjaciele”, a w latach 2000 model biodrówek - czyli jeansów z niskim stanem pojawił się w szafach gwiazd, takich jak Britney Spears i Christina Aguilera.  

 

Spodnie dżinsowe od lat nie przestają być modne. Chętnie wybierane są do szkoły, pracy, spotkanie ze znajomymi. W zależności od dodatków mogą zyskać elegancki lub casualowy wygląd, pasując do wielu stylizacji. Jakie buty dobrać do dopasowanych albo luźnych jeansów? W czym dobrze prezentować się wiosną i latem?