Likwidowanie plam z kurtek zimowych

Plamy na ubraniach, szczególnie takich, które trudno wyprać w domowych warunkach, mogą stanowić poważny problem. Sprawa dotyczy na przykład kurtek zimowych. Plama jest zmartwieniem szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z kurtką od renomowanego producenta takiego jak Lee czy Wrangler. Zależy nam nie tylko na tym, by pozbyć się zabrudzenia, ale także, by nie uszkodzić materiału czy nie odbarwić materiału. Na szczęście jest kilka sposobów na skuteczne pozbycie się nawet najbardziej uporczywych plam. 

Niewygodne plamy

Do najbardziej problematycznych plam można zaliczyć zabrudzenia z:

  • błota;
  • kawy, herbaty i innych napojów;
  •  jedzenia;
  • smaru;
  • tuszu i inne.

Najczęściej dochodzi do zabrudzenia kurtek ziemią lub błotem. Co w takim wypadku zrobić, aby nasza kurtka od Pepe Jeans czy Lee odzyskała dawny plask? Po pierwsze należy poczekać, aż ziemia wyschnie. Czyszczenie kurtki ”na mokro” jedynie pogorszy sprawę. Po wyschnięciu najpierw zeskrobujemy zaschnięte błoto z kurtki, a dopiero później płuczemy ją i pierzemy z użyciem detergentów w gorącej wodzie.

Jeśli naszym problemem jest plama z kawy, należy jak najszybciej przepłukać materiał, a dopiero w drugiej kolejności zabrać się za czyszczenie plamy. Niestety po takim zabiegu być może i tak cała kurtka będzie wymagała wyprania, ale ślad po plamie zniknie.

Trudność sprania zabrudzeń z jedzenia zależy od tego, czym dokładnie zaplamiliśmy sobie kurtkę. Niektóre owoce i warzywa mają szczególną „zdolność” do barwienia tkaniny (w takiej sytuacji należy zacząć od spłukania plamy zimną wodą). A osobną i bardzo trudną grupą plam są te spowodowane przez kontakt z białkiem. Pranie ich w gorącej wodzie może jedynie powiększyć problem (białko zetnie się w głębi włókien). Dlatego należy ją zamoczyć na jakiś czas w zimnej wodzie, a następnie spróbować spłukać plamę.

To tylko kilka przykładów walki z najpopularniejszymi, brudnymi zaciekami. Warto jednak wyciągnąć ważny wniosek: plama plamie nie jest równa i zależnie od jej rodzaju, powinniśmy stosować inne metody jej usuwania.