Pranie ubrań jeansowych - na co należy uważać?

Jeansowe ubrania to chyba najbardziej lubiane elementy garderoby, szczególnie doceniane przez wielu użytkowników za komfort i wygodę noszenia oraz uniwersalny wygląd. Jednak jak każdą tkaninę, także jeans trzeba jakoś czyścić. Decydując się na pranie jeansów w pralce, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  • Po pierwsze: częstotliwość. Eksperci zalecają, by jeansowe ubrania prać najrzadziej jak się da. Oczywiście nie unikniemy konieczności czyszczenia spodni denimowych, gdy poplamimy je napojem lub smarem, niemniej jeśli nie ma takiej konieczności, najlepiej prać jeans co kilka tygodni, a nawet miesięcy. W innym przypadku szybko zblakną lub utracą pożądany kolor. Należy też jak najdłużej odwlekać pierwsze pranie – materiał musi dostosować się do naszego ciała. Dotyczy to szczególnie spodni. Jeśli już zdecydujesz, że trzeba je wyprać, przewróć je na lewą stronę i pamiętaj o zapięciu suwaka oraz opróżnieniu kieszeni.
  • Po drugie: odpowiednia temperatura. Jeans „nie lubi” wysokich temperatur. Optymalna wartość to około 30 stopni Celsjusza. Zwracaj też uwagę na sposób suszenia jeansu. Nigdy nie wystawiaj tego materiału na działanie silnych promieni słonecznych, ograniczaj suszenie denimu na grzejnikach elektrycznych, kaloryferach itd.
  • Po trzecie: specjalistyczne środki czyszczące. Można chronić kolor na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym i tanim rozwiązaniem jest zamoczenie spodni jeansowych w zimnej wodzie z dodatkiem soli i octu. Taka opcja sprawdza się zwłaszcza przed pierwszym praniem materiału. Bardziej profesjonalna alternatywą jest regularne stosowanie chemicznych środków piorących, przeznaczonych specjalnie do jeansu.  

Chcąc uniknąć skutków ubocznych i nieprzyjemnych konsekwencji związanych  z praniem materiałów jeansowych, warto postawić na wyroby sprawdzonych marek (Lee, Wrangler, Cross Jeans), które specjalizują się w wytwarzaniu ubrań z jeansu. Dokonując takiego zakupu, możesz być pewny wysokiej jakości odzieży.