Wygodne buty - jak je wybrać?

Dobór obuwia jest ważną kwestią nie tylko ze względu na wygodę, ale także na zdrowie. Zły wybór może powodować bóle stóp, łydek, a nawet kręgosłupa. Przy zakupach warto więc zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak i na jakość wykonanych produktów, ponieważ ma to wpływ na komfort ich noszenia. Takie marki jak Wrangler od lat stanowią gwarancję jakości, a proponowane przez producentów buty pasują do stylizacji sportowych i wieczorowych. Kobiety oraz mężczyźni mają do dyspozycji szeroką gamę produktów dostępnych na każdą porę roku. Wybierając te marki masz pewność, że buty uszyte są z najlepszych materiałów, dzięki czemu stopa w nich będzie oddychać i nie będzie się pocić.

Czynniki mające wpływ na wybór butów:

  1. Rozmiar - w prawidłowo dobranym obuwiu odległość pomiędzy palcami a noskiem powinna wynosić 5 milimetrów. W zbyt dużych butach stopa się przesuwa, co może doprowadzić do ran i obtarć. Z kolei w zbyt małym rozmiarze, stopa może ulec deformacji, ponieważ stawia się ją wtedy na zewnętrznej krawędzi lub pięcie, a to może być przyczyną płaskostopia.
  2. Kształt - nosek buta powinien pasować do stopy. Nie może jej zniekształcać ani uciskać. Podczas przymierzania butów od razu powinniśmy czuć się swobodnie, nie należy liczyć, że obuwie się rozciągnie podczas noszenia.
  3. Podeszwa - musi być dobrze wyprofilowana, gdyż stanowi podparcie dla stopy. Ten czynnik ma szczególne znaczenie w obuwiu sportowym, ponieważ jego zadaniem jest amortyzacja wstrząsów.
  4. Waga - im lżejsze buty, tym stopy będą mniej zmęczone po całym dniu chodzenia.

Buty powinno się kupować popołudniami, ponieważ po całym dniu chodzenia nogi delikatnie puchną. Warto też przymierzyć oba buty - stopy nie są idealnie symetryczne, zawsze występują niewielkie różnice w grubości oraz wielkości. Należy pamiętać, aby przed zakupem zrobić kilka kroków w nowo przymierzonych butach i sprawdzić, czy na pewno jest wygodnie.